صفات خداوند در دیدگاه وین دایر - 1

 

 

صفات خداوند در دیدگاه وین دایر*بیایید عناصری را بررسی کنیم که غالب ما قبول داریم این عناصر ذات خالق ما را توصیف می کنند ، و در ضمن ببینیم این عناصر چگونه می توانند به ما کمک کنند تا آگاهانه نزد او برویم .


 1-    خداوند عاشق است


 ما حاصل عشقیم و می خواهیم همچنان که روی زمین هستیم به آن بهشت برگردیم 1. من گفته امرسون را تکرار می کنم که :


" عشق ارزشمندترین کلمه ما و مترادف نام خداست " .


به عبارت دیگر ، اگر ما به عشق فکر کنیم ، به خدا فکر کرده ایم. اگر خداوند عشق است و نمی تواند چیزی جز خدا باشد ، و اگر می خواهیم با او گفتگو داشته باشیم ، در این صورت این طور به نظر می رسد که ما با عشق به خدا می رسیم 2، در غیر این صورت وقت خود را تلف می کنیم .


خداوند نمی تواند به خواسته های غیر عاشقانه پاسخ دهد و این کار را نخواهد کرد . 3


دعاها و خواسته های غیرعاشقانه که از روی تکبر ، نفرت یا ترس باشد ، کار منیت است ، لذا به آنها پاسخ داده نخواهد شد . در واقع ، این دعاها حتی شنیده نیز نخواهد شد .


پیام خداوند این است که :  همه را دوست بدارید ، بدون استثنا ، پس ما می توانیم با او هماهنگ باشیم . ...


حال راه نزدیکی به خدا برای درخواست هدایت و کمک این است که برای تمام کسانی که احساس می کنیم به ما بد کرده اند و نیز برای خودمان ، از نکته ارزشمند بخشش استفاده کنیم .


به این موضوع فکر کنید : ما چگونه می توانیم از خداوند انتظار داشته باشیم درخواست ما را برای کمک به بهبود یک رابطه بشنود در حالیکه ما به دلیل بدرفتاریها و خلافهای خیالی و فرضی در قلب خود نفرت داریم ؟ 4


صرف نظر از این که مذهب ما چه باشد ، هر وقت که می خواهیم با خالق خود گفتگو کنیم ، باید بدون این که نفرتی در دل داشته باشیم ، این کار را انجام دهیم . بدین ترتیب ما انرژی زندگی خود را به نحوی بالا می بریم که با بالاترین انرژی کائنات هماهنگی پیدا می کند ، که البته متعلق به خداوند است .  ...


در این صورت عشق همراه با بخشش ، نیروهای نهفته ای را که در فصل های اول این کتاب در مورد آنها سخن گفتم فعال می کنند – یعنی ، انسانها و رویدادهای مناسب همزمان پیدا خواهند شد . این مطلب به این علت است که ما انسان معنوی هستیم ، با توجه به این نکته ، " اگر از خداوند انتظار داشته باشیم به چیزی غیر از عشق و بخشش توجه داشته باشد ، او توجهی نخواهد کرد . "


به قول مارتین لوتر کینگ : " ما باید قابلیت بخشیدن را کسب کرده و آن را حفظ کنیم . کسی که فاقد قدرت بخشش است ، فاقد قدرت عشق است . "


لذا در لحظاتی که آرام و تنها نشسته اید و دعا می کنید و از خداوند طلب کمک دارید ، به هیچ وجه از او نخواهید کمک کند تا دیگران را شکست دهید ؛ بلکه دعا کنید : " خدای مهربان ، مرا ابزار عشق خودت قرار بده . من می خواهم مثل تو باشم . من همه را بخشیده ام ، من خودم را هم بخشیده ام . " و یادتان باشد که بدون عشق ، بخشش وجود ندارد – و بدون عشق ، راهی وجود ندارد که خالق صدای ما را بشنود5 و 6 و 7 .


.........................................................


·        منبع : کتاب " معنویت – رسالت نهایی شما " – دکتر وین دایر – ص 265 تا 267


..................................................


زیر نویسها :


1- قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله – بگو : اگر محبت خداوند را می خواهید ، به او محبت کنید و این چیزی نیست جز آنکه ، آن گونه باشید که او هست ( با او هماهنگ باشید ) – آل عمران – آیه 31


2- کمتر از ذره نئی پست مشو مهر بورز           تا به خلوتگه خورشید رسی چرخ زنان      ( حافظ )


      3- " ما تنها برای محبت خلق شده ایم ، خودش فرموده : ( ای بنده من ، من همه چیز را در این عالم برای تو خلق کردم و تو را برای خودم آفریدم – یابن آدم خلقت الاشیا لاجلک و خلقتک لاجلی )


فرمود : ( من در پهنای آسمانها و زمین نمی گنجم ، ولی در دل مومن جای می گیرم .)


کتاب تندیس عشق – خاطراتی از عارف فرزانه کل احمد آقا – ص 58


4- من نمی توانم خدایی را تصور کنم که به مخلوقی که منظور آفرینش بوده پاداش بدهد یا او را تنبیه کند ، و اهداف او شبیه اهداف نسانی باشد . خلاصه بگویم ، " خدا همه چیز هست به جز بازتاب نقایص انسانی " .


آلبرت انیشتین – ص 263  کتاب " معنویت - وین دایر "


5- منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن           منم که دیده نیالوده ام به بد دیدن


 وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم            که در طریقت ما کافریست رنجیدن


 به پیر میکده گفتم که چیست راه نجات             بخواست جام می و گفت عیب پوشیدن      ( حافظ )


6 - خداوند ، عشق و رحمت است . عشق او بخشی از رحمت اوست و رحمت او بخشی از عشق اوست . خداوند همیشه صاحب لطف و برکت است . لطف و برکت خداوند شامل همگان می شود . او همگان را بدون قید و شرط قبول دارد و این معنای عشق اوست . در صورتی که این نکته درک شود ، زندگی انسان تغییر خواهد کرد .


خداوند شما را قبول کرده است ، پس شما نیز به راحتی می توانید خود را دوست داشته باشید . خداوند همه شما را مورد لطف و رحمت قرار داده است ، پس شما نیز می توانید خویش را مورد لطف و توجه قرار دهید . آنچه که خداوند در مورد شما انجام می دهد را می توانید خود برای خویش انجام دهید ، در این صورت خواهید توانست نسبت به هر کس دیگر و هر چیزی در هستی عشق بورزید و مهربان باشید ... در این صورت نه تنها انسانها بلکه پرندگان ، حیوانات ، درختان و حتی سنگها را نیز دوست خواهید داشت و در صورتی که چنین اتفاقی برای شما نیفتد ، هرگز به حقیقت نخواهید رسید .


 کتاب " عشق ، رقص زندگی – اشو - ص 156-155 – "


 


    7 - این قدر که گناه کردی و خدا به تو گفت : عیب ندارد و این قدر که مثلا نماز صبحت قضا شد و به خودت گفتی عیب ندارد ؛ خوب  برای گناهان و خطاهای دیگران هم بگو عیب ندارد و آنها را از خودت نران .


عارف بزرگ – مرحوم دولابی – ص 392 تا 398 – کتاب مصباح الهدی – مهدی طیب

از وبلاگ http://mahsan.parsiblog.com/1461062.htm نوشته محمد صالحی

/ 2 نظر / 18 بازدید
غلیرضا

واسه وبلاگ قشنگت بهت تبرییک میگم مخصوصا اهنگ متنش که حرف نداره :*

سرگل حسینی

متن خیلی زیبای بود اقای دایر واقعه انسان بزرگی هستند وازتون خیلی ممنونم