سایه های شخصیت

سایه (١)

احتمالاً تا به حال در مباحثمربوط به خودشناسی، روان کاوی و روان تحلیل گری، واژه سایه را دیده اید و در خصوص آن مطالبی شنیده اید. سایه از مباحث مهم خودشناسی محسوب می شود و در این مطالب می خواهیم با بیانی ساده ، سایه و ابعاد آنرا بررسی کنیم و به سوالات زیر پاسخ بدهیم.

تعاریف متداول از سایه چیست ؟ تعریف صحیح سایه را چه می دانیم ؟ سایه ها را چگونه پیدا کنیم ؟ فرافکنی چیست ؟ آیا سایه ها را باید عیناً زندگی کرد ؟ با سایه ها چه کنیم ؟


………………………………

برخی به اشتباه سایه ها را تنها ، ابعاد دوست نداشتنی و زباله وجود انسان می پندارند !!!

 

وجود ما انسانها را می توان به سه بخش کلی خودآگاه ، ناخودآگاه فردی و ناخودآگاه جمعی تقسیم کرد. سایه ،بخشی از  قسمت ناخودآگاه شخصیت ما است . در اغلب مطالب منتشر شده در خصوص سایه ها و همچنین در ذهن بیشتر ما ، سایه ها   ضعف ها و  نقاط ضعف ، زباله های وجودی و جنبه های دیگر شخصیت ما است ، که  نمی خواهیم آنها را بپذیریم ، از داشتن آنها شرمگین و شرمنده هستیم  و وجودشان را انکار می کنیم .

…………………………………………………………..

آیا حقیقتاً سایه های ما فقط از قسمت های بد و نادرست و نامطلوب تشکیل شده است ؟

 

مثلاً : ترس، عصبانیت ، خودخواهی، زشتی، بی ارزشی، ضعف، خستگی ،پر خوری، خشم ، تنبلی، فریبکاری،  عیبجویی، کینه ، به درد نخور بودن ، بد غذا بودن ، آب زیر کاهی، شکست و  … .

بااین تصویر و تصوری که از سایه ها ی خود داریم ، غالباً می خواهیم از آنها فرار کنیم و آنها را نادیده بگیریم و حتی اگر به هر دلیلی بخشی از آن را دیدیم ، پا به فرار  می گذاریم !

 

…………………………………………….

تعریف برخی از سایه ما به اشتباه ابعاد منفی و وحشتناک و ناپسند شخصیتمان است

 

به نظر شما تعریف صحیح سایه چیست ؟

نکته مهمی که باید بدانیم این است که ، سایه تنها خصوصیات منفی و نا پسند وجودی ما نیست ، سایه آن بخشی از شخصیت ما است که به آن آگاه نیستیم و  آن را زندگی نمی کنیم ! در حالیکه ،چه بسا در بسیاری از تعاملات روزانه ، احتیاج به آنها داشته باشیم ! و انتخاب صحیح ما،  بخشی از سایه های ما باشد ! اما چون به آن آگاه نیستیم نمی توانیم آنرا زندگی کنیم !

ما انسانها مجموعه بی نهایت و شگفت انگیزی هستیم ، که با توجه به آگاهی که از خود داریم ، در وجودمان نور تابیده است . و قسمت هایی که هنوز نور آگاهی به آنها نتابیده ، در سایه مانده اند و تیره و هراسناک به نظر می رسند !!!

در حالیکه ، این بخش های دور از دسترس ، گاهی بسیار کلیدی و اثر گذار هستند و قسمت مهمی از بودنِ ما را به خودشان اختصاص می دهند .

سایه ما می تواند عشق ، ابراز علاقه ، ورزش ، رفتارهای احساسی و حتی کودکانه کودکانه و … مواردی از این دست باشد.

 

……….

سایه ها تنها ابعاد منفی وجودی ما نیستند بلکه هر بخشی که آنرا نادیده گرفته و به آن آگاه نیستیم سایه  ما است

 

مطمئن باشید که همه ما انسانها دارای سایه هستیم و کسی نمی تواند ادعا کند که  سایه ای ندارد !!!! و همه ابعاد وجودی خودش را به روشنی و با وضوح کامل  می شناسد. همه ما در کنار آنچه می دانیم ، ندانسته های بسیاری نیز داریم !

سایه اولین قسمت از لایه های پنهان شخصیت هر یک از ما است که با شروع خود شناسی و تحلیل پیرامون رفتار و افکارمان آشکار می شود و اغلب با دیدن این بخش از وجودمان متعجب می شویم و می پرسیم ؟”یعنی من این هستم ؟ من هم این ابعاد تیره و تار را دارم ؟ یعنی من هم  … “

 

………………………………………….

سایه های ما گاهی ابعاد لطیف وجود ما است که سرکوبشان کرده ایم و بی تفاوت از کنارشان عبور می کنیم !!!!

هر چه کمتر از قسمت سایه وجود خود با خبر باشیم، سایه ما سیاه تر و غلیظ تر است  ،یعنی تا زمانیکه در صدد کسب آگاهی بر نیاییم و از سر عادت زندگی و گذران عمر کنیم، حجم نا آگاهی های ما بیشتر از آگاهی ما است و با قسمت بزرگی از نا شناخته ها مواجه می شویم.

این مطلب ادامه دارد …….


(پیشنهاد :

زمانی که متوجه وجود ویژگی جدیدی درخود می شویم که آنرا سازنده و آگاهانه زندگی نمی کنیم ! پیش از اینکه بخش نکوهشگر وجودمان ، باعث تخریب شخصیت ما شود ، با تمرین واقع بینی ، در کنار این نا آگاهی ، کلِ وجودمان را زیر سوال نبریم ، بلکه تمرین کنیم با واقع بینی به اندازه لازم به جل آن مساله بپردازیم ! به عنوان مثال اگر متوجه خشم سرکوب در درونمان شدیم ، به جای اینکه با زیر سوال بردن کل وجودمانخود را نکوهش کنیم ، آن را به اندازه ای که هست ببینیم و در خصوص آن کاری انجام دهیم.)

/ 1 نظر / 24 بازدید
سهند

سلام.راستی راستی شما دکترفاطمی هستی