من مبعوث شدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم (خاتم الانبیاء ، اسوه حسنه )

 

اِنّما بُعِثتم لِاُتممّ مَکارمُ الاخلاق
من مبعوث شدم تا بزرگواری های اخلاقی را تکمیل کنم
بحارالانوار ج 16 ص210


پیامبر اعظم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در دورانی مبعوث به رسالت گردید که جهل و نادانی بر اجتماع انسان ها سایه افکنده بود و نه تنها عربستان بلکه بسیاری از سرزمین های دیگر در گمراهی بسر می بردند. آئین و سنت های ناپسند و غیراخلاقی رواج یافته و ثروت اندوزی و تفاخر به حد اعلای خود رسیده بود. خوشگذرانی ، میگساری، باده نوشی و بی ارادگی در جامعه رواج داشت. زنان و دختران از هیچ جایگاه اجتماعی برخوردار نبودند و تنها برای تطمیع مردان مورد استقبال قرار می گرفتند و دختران را زنده به گور می کردند.
در چنین زمانی بود که رسالت پیامبر به او ابلاغ شد و بعثت او آغاز گردید و نبی اکرم با دانشی که در کتاب الهی جمع شده بود به تبلیغ رسالتی که بر عهده اش گذاشته بود پرداخت. رسول معظم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم اصلی ترین وظیفه رسالت و نبوتش را تکمیل کردن کارهای خوب و اخلاقی ذکر فرمودند و خطاب به مردم گفتند: " من مبعوث نشدم مگر برای کامل کردن اخلاق".
دانش مبتنی بر وحی ، سیمای آرام و چهره متین، تواضع و خشوع برای مؤمنان و خشم وشدت برابر کافران، رأفت و مهربانی با مستمندان و درماندگان و یتیمان و تقدم در سلام، ایجاد حقوق برابر برای همه و تثبیت فرهنگ آزادی در جامعه، توجه به حقوق همسایه و تکریم بردگان و نیز انجام صله رحم از خصلت های ویژه پیامبر معظم اسلام بود که بعد از رسالتش موجب جذب مردم به آئین اسلام شد. توصیه های پیامبر اکرم به مردم، فراگرفتن دانش وسوادو تفکر و اندیشه بود بطوری که می فرمودند: " از گهواره تا گور دانش بیاموزید و هرگاه تصمیم به انجام کار گرفتی در سرانجام و عاقبت آن نیک بیاندیش ". امید است زیارت آن پیامبر که خداوند متعال اورا صاحب خلق عظیم نامیدند در مدینه منوره به همراه زیارت حضرت صدیقه طاهره وائمه بقیع دردنیا روزیمان گرداند واز شفاعتشان درآخرت بهره مند گردیم . آمین یا رب العا لمین
 
 
بی ادب محروم ماند از لطف حق
 
/ 1 نظر / 120 بازدید

این جمله با رحیم ورحمان بودن خداوند سنخیت ندارد........هیچ بنده ای از لطف خدا دور نمی افتد........خدا تاجر نیست........