سایه های شخصیت - سایه (۲)

 

سایه (۲)

در ابتدای خود شناسی و با دیدن بخشی از سایه ، شاید برخی از ما جرات ادامه مسیر را نداشتهنداشته باشیم ، چشمانمان را ببندیم و به سرکوب ها ادامه دهیم، امانکته مهم اینجا است که بخشی از وجود و محتوای روانمان راکه خودآگاه و ناخودآگاه سرکوب کنیم و با کنترل های بیرونی و درونی آنرا نادیده بگیریم، نه تنهاتصحیح نمی شود ، بلکه قدرتمند تر و شدید تر خواهد شد .

تک تک خصوصیاتی که نفی می کنیم و از انها بدمان می آید و در برابر آنها مقاومت می کنیم ، در ما جان می گیرند و باعث می شوند از حال خوب حقیقی فاصله بگیریم ( حال خوب حقیق یا شعف ،در نتیجه همسویی و هماهنگی تمام ابعاد وجودی ما و پذیرش همه ابعاد وجودی مان در همین لحظه ، است ) . این عواطف واحساسات و ابعاد ناشناخته ، کنترا ما را به دست می گیرند و… .

 

اگر آگاه نشویم ، ابعاد ناشناخته و سرکوب شده وجودمان مارا تسخیر خواهند کرد

 

فنری را تصور کنید که هر بار با نیروی بیشتری آن را فشار می دهیم تا ارتفاع آنرا کوتاه کنیم ، مسلماً هر چه بیشتر فشار وارد کنیم ، نیروی ذخیره شده پتانسیل آن بیشتر می شود و بالاخره زمانی خواهد رسید که تمام این نیروی انباشته شده آزاد می شود و توان مهار آنرا نداریم !!!

در چنین مواقعی ، توان مدیریت رفتار و گفتار و اعمالمان را نخواهیم داشت و سایه های ما (نا آگاهی های ما ) هستند که مارا کنترل می کنند !

به عنوان مثال،  ترس هایی که پایه و اساسی ندارند و ما هرگز به آنها توجه نکرده ایم ناگهان در جایی که انتظارش را نداریم سرباز می کنند،ما را اسیر خود می کنند و افسار زندگی ما را به دست می گیرند !!!

ابعاد ناشناخته وجودمان در صورت عدم آگاهی ، همیشه ترسناک و مهیب بنظر می رسند .

 

همانطور که اشاره شد چون تصور اغلب ما از سایه ، مجموعه خصوصیاتی است که آنها را پست و به درد نخور می دانیم ،  تلاش می کنیم با زندگی نکردن آنها ، خوب و موجه و دوست داشتنی باشیم و بتوانیم تائید از خود و از اجتماعبگیریم !

اما خود حقیقی مان چه می شود ؟ آیا برای زندگی کردن آگاهانه بایستی سایه ها را سرکوب کرد ؟ یا بایستی آنها عیناًزندگی کرد ؟ تکلیف ما با سایه ها چیست ؟؟؟

تعریف ما از زندگی ، آگاهانه زیستن و آگاهانه انتخاب کردن است ! برای انتخاب صحیح نیاز به شناخت و آگاهی از حوزه امکان وسپس مسئولیت پذیری داریم !

خوبو بد ، سیاه و سفید، زشت و زیبا و … همه نمایانگر دو سمت و سوی طیفی هستند که ما می خواهیم در وسط آن حرکت کنیم . سایه های وجود ما ، به اندازه بخش های روشن و خودآگاه ما اهمیت دارند و با دیدن آنها ، شناختن آنها است که کلید حل مسائل را به دست می اوریم. حوزه امکان ما برای انتخاب ، عبارت است از دانسته های ما ، یعنی آنچه که می دانیم نمی دانیم و آنچه که می دانیم می دانیم ! (در صورت تمایل مطلب جوینده حوزه امکان را می شناسد را در همین ارتباط مطالعه بفرمائید).

 

 

سایه ها همیشه همراه ما هستند، مگر می توان سایه هایمانرا از خودمان دور کنیم ؟ فرض کنید در حال قدم زدن در خیابان هستید و ناگهان متوجه وجود سایه تان می شوید و می خواهید از آن فرار کنید ! با چه سرعتی باید دوید تا از آن دور شد ؟ به کدام سمت می خواهید فرار کنید تا دیگر سایه نداشته باشید ؟ مگر راه فراری وجود دارد ؟

 

 …………….. ………     

با هر سرعت و به هر جهتی که بدوید ، سایه شما به دنبالتان خواهد آمد. تنها راه ایستادن زیر نور خورشید ، یعنی عمل بر اساس آگاهی هایمان است

 

تنها راه برای نداشتن سایه این است که در راستای نور خورشید (یعنی همان آگاهی ) قرار بگیریمو تنها در این حالت است که سایه های ما کوچکتر می شوند و به تدریج محو می شوند .فرض کنید درست زیر سایه آفتاب ظهر باشد و خورشید درست بالای سر ما باشد ، وقتی کاملاً در همان راستای خورشید (آگاهی) هستیم و انتخاب مسئولانه می کنیم ما سایه نداریم .

در غیر اینصورت ، یعنی زمانیکه بر اساس آگاهی زندگی نکینم ، یعنی همسو با اگاهی حرکت نکنیم و از خورشید دور باشیم، سایه های بلند تری داریم

……………………………………………………………

سایه های ما ، ابعاد مختلف وجودی ما هستند که به آنها آگاه نیستیم

 

 

با توجه به مطالب فوق ،شناخت سایه از اهمیت بسیاری برخوردار است ، سایه ها نا آگاهی های ما هستند و با شناخت آنها ، نور آگاهی را بر آنها می تابانیم تا به جای سرکوب و فشار و فرار ، حوزه امکان و دایره توانمندی هایمان را نیز افزایش بدهیم .

ما انسانها موجوداتی چند بعدی هستیم (مطلب انسانهای چند گلبرگی نیز در همین خصوص است ) و با شناخت ابعاد بیشتر از وجودمان ، رشد می کنیم  . بایستی با واقع بینی به ابعاد مختلف وجودمان بنگریم (پیشنهاد می کنیم مطلب نگرش زنبوری و مگسی ، در خصوص واقع بینی را مطالعه بفرمائید ، چرا که مرحله اول نگرش واقع بینانه به خود است )

سایه ها کلید راه ما هستند ، آنها نشانه هایی هستند که به کمک آنها انحراف و فاصله مان را با آنچه باید باشیم و حقیقتاً هستیم می بینیم .

سایه ها ، معیار ما برای حرکت صحیح هستند.حال باید ببینیم چگونه می توانیم سایه ها را شناسایی کنیم ؟؟

سایه ها کلیدهایی هستند که به ما میزان مغایرت را نشان می دهند و نشانه هایی هستند که مسیر شخصی مان را به ما نشان می دهند

 

 

 

 

این مطلب ادامه دارد ………………

( پیشنهاد :

        دقایقی با خود خلوت کنید و یک یا چند نمونه از ترس هایان را به خاطر بیاورید . فارغ از اینکه چرا چنین ترسی در شما ایجاد شده ،‌ ببینید چه اگاهی برای حل این مسئله نیاز دارید و از چه راهی می توانید آنرا به دست بیاورید . )

/ 1 نظر / 45 بازدید
سحر

سلام روزبخيراميدوارم روزخوبي رو شروع كرده باشي.وبلاگ بسيارجذابي داري.من كه خيلي خوشم اومد وقت كردي با قدمهاي گرم و صميمي ات به كلبه كوچيك منم يه سربزن درضمن مستند مرگ مرديخي هم بالاخره تونستم بالاي وبلاگم بزارم كه ديدنش خالي از لطف نيست..منتظرت هستم روز خوش مهربون